Електронна трудова книжка
Доступний новий електронний сервіс на вебпорталі
Пенсійного фонду України.
Що таке «електронна трудова книжка»
На сьогодні в Україні здійснюється подвійний облік даних про трудову діяльність працівника: роботодавці ведуть паперові трудові книжки і запроваджено електронний облік трудової діяльності.
Пенсійний фонд України (далі-ПФУПФУ) проводить роботу щодо запровадження обліку трудової діяльності працівника в електронній формі: на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України працює дистанційний онлайн-сервіс – «Електронна трудова книжка» та створено функцію “Надання скан-копій трудової книжки”.
Відомості про трудову діяльність працівника подаються Пенсійному фонду України через вебпортал електронних послуг ПФУ у вигляді копій передбачених законодавством документів відповідно до п. 6 «Порядку обліку трудової діяльності працівника, фізичної особи – підприємця, фізичної особи, яка забезпечує себе роботою самостійно, в електронній формі» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2019 р. № 1084.
Відсканована трудова книжка може бути подана:
- застрахованою особою через персональний кабінет на вебпорталі Пенсійного фонду;
- роботодавцем через кабінет страхувальника на вебпорталі Пенсійного фонду, з обов’язковою згодою особи на обробку персональних даних.
Формування та подача скан-копій трудової книжки через вебпортал
Користувачу, що зареєструвався на Порталі ПФУ за допомогою електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП), надається можливість сформувати звернення на подачу скан-копій трудової книжки, підписати його електронним цифровим підписом та надіслати до підсистеми ІКІС ПФУ «Звернення».
Для цього призначено пункт особистого кабінету користувача з блоку «Комунікації з ПФУ» – «Надання скан-копій трудової книжки».
При вході користувачу надається інформаційне повідомлення щодо підготовки скан-копій трудової книжки до початку формування звернення. Для продовження роботи призначено кнопку «Продовжити». Для повернення до основної сторінки особистого кабінету користувача Веб-порталу – кнопку «Повернутися».
Після коректного відправлення заяви на надання до ПФУ скан-копій трудової книжки користувачу надається повідомлення «Запис збережено та відправлено на розгляд до ПФУ. Результат обробки звернення можна переглянути в пункті особистого кабінету «Мої звернення».
Також Пенсійним фондом України розроблено мобільний додаток «ПФУ» для системи Андроїд, який можна завантажити на Google Play. Він забезпечує доступ з мобільних пристроїв до електронних сервісів Пенсійного фонду України та робить спілкування з Пенсійним фондом максимально зручним та ефективним.
Як подивитися свою електронну трудову книжку?
Для цього вам необхідно скористатися комп’ютером або іншим пристроєм, який має доступ до Інтернету, і мати електронний цифровий підпис (ЕЦП).
Що таке електронний цифровий підпис. Міністерство цифрової трансформації України (далі – Мінцифри) спільно з партнерами запустили освітній серіал про електронний підпис.
Освітній курс дасть можливість з’ясувати:
- що таке е-підпис та для чого він потрібен;
- у яких життєвих ситуаціях він може знадобитися;
- як з його допомогою підписувати документи;
- авторизуватись на онлайн платформах;
- як безпечно його зберігати.
По завершенню освітнього курсу особа отримує сертифікат, який засвідчує рівень її цифрової грамотності.
Автоматичне призначення пенсії
Кожна застрахована особа за допомогою вебпорталу ПФУ має можливість подати скановані копії трудової книжки. Працівники Пенсійного фонду проведуть їх оцифрування і це дозволить призначити особі пенсію в автоматичному режимі.
Для майбутніх пенсіонерів працює сервіс Пенсійного фонду України “Автоматичне призначення пенсії”.
Необхідну для призначення пенсії інформацію можна подати завчасно.
Електронний реєстр листків непрацездатності – новий сервіс від ПФУ
Також слід зазначити, що з 1 червня 2021 року розпочато впровадження електронних листків непрацездатності (Постанова Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №328 ). Заплановано поступовий перехід від листків непрацездатності на паперових носіях. В повному обсязі старт планується з 1 вересня 2021 року.
Електронний листок непрацездатності формується (видається) за допомогою програмних засобів з електронного реєстру листків непрацездатності (далі — ЕРЛН, Реєстр) на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність або документа, що засвідчує факт усиновлення дитини, і реєструється за єдиним реєстраційним номером листка непрацездатності в Реєстрі електронних документів. Він є підставою для звільнення від роботи, оплати перших 5 днів тимчасової непрацездатності, призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Страхувальники, які мають електронні підписи, уже можуть протестувати нову систему. Вона функціонуватиме наступним чином:
- Лікар, який відкриває лікарняний лист, робить це в електронній системі і підписує його своїм КЕП (електронним підписом).
- Інформація через реєстр Пенсійного фонду автоматично передається до Фонду соціального страхування та роботодавцю, який може ознайомитися з нею в особистому кабінеті на вебпорталі ПФУ.
Увійти на вебпортал Пенсійного фонду України можна за допомогою кваліфікованого цифрового підпису.
Деталі про нарахування на порталі Пенсійний фонд України Портал Електронних Послуг https://portal.pfu.gov.ua/